Polski wiatr

Energetyka wiatrowa w Polsce rozwija się od początku lat 90. XX wieku. W Polsce pierwszy wiatrak postawiono w 1991 przy ówcześnie już istniejącej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu.

Energetyka wiatrowa z roku na rok jest coraz popularniejsza. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki już pod koniec września 2012 roku, postawiono w Polsce 663 elektrowni wiatrowych, o łącznej mocy 2 341 MW. Najwięcej farm wiatrowych zlokalizowanych jest na północno-zachodnich obszarach Polski.

plyn.gorące.com.pl

Liderem jest województwo zachodniopomorskie (716,8 MW). Energetyka wiatrowa stanowi obecnie 57,6% wszystkich źródeł energii elektrycznej o pochodzeniu odnawialnym. Na pierwszym miejscu wśród odnawialnych źródeł energii znalazła się już w 2009 roku.

Ale na czym dokładnie polega pozyskiwanie energii wiatrowej? Elektrownia wiatrowa wytwarza energię elektryczną przy pomocy turbin wiatrowych (generatorów) napędzanych energią wiatru. Energia elektryczna uzyskana w ten sposób jest uznawana przez ekologów za czystą, ponieważ produkowanie takiej energii nie pociąga za sobą szkodliwej ingerencji człowieka w przyrodę.

http://simpax.pl/en/resistors/application/braking-resistors/braking-resistors-for-traction-units stabilizacja gruntu